środa, 24 stycznia 2018

Negocjacje OFSW w sprawie nieprawidłowości przy współpracy z artystami w Centrum Rzeźby Polskiej w OrońskuSzanowna Pani  Eulalia Domanowska 
Dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku


Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest instytucją, która wśród artystek i artystów nie cieszy się najlepszą opinią ze względu na warunki współpracy im proponowane. Znajduje to potwierdzenie w licznych sygnałach docierających do OFSW od dłuższego czasu.

Zdajemy sobie sprawę, że okoliczności budżetowe CRP w Orońsku nie są idealne, lecz pomimo funkcjonowania w podobnych i gorszych warunkach wiele instytucji jest w stanie wywiązywać się z elementarnych zobowiązań wobec artystek i artystów, z którymi współpracują. Od 2013, kiedy podpisaliśmy pierwsze porozumienia o minimalnych wynagrodzeniach, ta kwestia dla większości instytucji stała się jasna.

Dla wielu artystek i artystów konieczność faktycznego partycypowania w kosztach wystawy jest czymś absolutnie niedopuszczalnym. Dlatego każdą sytuację, kiedy artysta decyduje się na upublicznienie konfliktu, należy potraktować bardzo poważnie. Nie wszystko da się załatwić w zaciszu biura czy gabinetu, szczególnie jeśli problem narastał od wielu lat.

Dodajmy także, że nieprawidłowości, które Damian Reniszyn porusza w swoim liście otwartym powinny zostać szczegółowo wyjaśnione. Sądzimy, że niewłaściwym jest pozyskiwanie prac do zbiorów państwowej instytucji drogą „wymuszonych darowizn”. Twórca powinien otrzymać za to stosowne wynagrodzenie. Oświadczenie Dyrekcji CRP, które nie odnosiło się do meritum sprawy (kwestii wynagrodzenia artysty), za to sugerujące możliwość wystąpienia na drogę prawną przeciwko niemu, uważamy za wysoce „niestosowne”. Apelujemy o wycofanie się z takiej narracji. Negocjacje wynagrodzenia nie mogą być oceniane jako szantaż, a w żadnym wypadku artysta nie powinien być straszony za to sądem. Liczymy, że CRP Orońsko bezpośrednio odniesie się do tych kwestii i oficjalnie wycofa się z pogróżek kierowanych w stronę artysty Damiana Reniszyna.

Jest nam przykro, że minimalny standard wynagrodzenia wciąż nie jest został wdrożony w CRP. Dlatego chcielibyśmy zaproponować otwarte spotkanie, podczas którego zastanowimy się nad sposobem poprawy standardu warunków współpracy artystek i artystów z Centrum Rzeźby Polskiej.

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej


1 komentarz:

 1. Pani Domanowska nie ma żadnych kompetencji do kierowania instytucją kultury. Została dyrektorką tylko z tego powodu że jest koleżanką z roku byłej minister kultury.
  Przeprowadzony konkurs był farsą, a po jego przeprowadzeni i powołaniu pani Domanowskiej na stanowisko, protestowały środowiska rzeźbiarzy i ZPAP.
  Przed "dyrektorowaniem" pani Domanowska nie miła żadnego doświadczenia w kierowaniu choćby najmnjeszym zespołem ludzkim, nie mówiąc już o kompetencjach kierowniczych instytucji o randze narodowej.
  Zatrudniana była po kila miesięcy na umowę zlecenie i to wszystko.
  Jej "kuratorowanie" było wiekimi porażkami co znajdowało odzwierciedlenie w recenzjach.Proszę np. zajrzeć do recenzji wystawy towarzyszącej prezentacji dorobku J. Brandta z okazji jego 100 lecia śmierci , jaka miała miejsce w Orońsku 2015 roku .
  Dwa lata tej pani w Orońsku to masakra,
  następuje dekapitalizacja mająku trwałego, a ubiegły rok zakończył się kilkuset tysięczną stratą!!!!
  To zdarzyło się po raz pierwszy w historii tej instytucji.

  OdpowiedzUsuń