niedziela, 12 grudnia 2021

Czy potrzebna nam organizacja reprezentująca środowisko sztuk wizualnych?


18 grudnia 2021, godz. 16.00-19.00, Zachęta Narodowa Galerii Sztuki, sala kinowa, plac Małachowskiego 3 

W trakcie spotkania będziemy starali się odpowiedzieć na pytania: Czy potrzebujemy silnej, liczebnej, formalnej organizacji? Jeżeli tak, to jak taka organizacja ma funkcjonować? Jakie będą jej cele?

W panelu dyskusyjnym udział wezmą: Joanna Mytkowska (dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Kuba Szreder (badacz kultury, kurator), Diana Lelonek (artystka), Irmina Rusicka (artystka), Liliana Zeic (artystka), Yulia Krivich (artystka), Vera Zalutskaya (artystka), Maria Świerżewska (przewodnicząca prezydium Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki), Aleksy Wójtowicz (krytyk sztuki). 
Moderacja: Katarzyna Górna i Karol Sienkiewicz 
Po panelu odbędzie się otwarta dyskusja, którą poprowadzi Antoni Burzyński 
Opieka prawna: Beata Siemieniako 

Banałem jest stwierdzenie, że środowisko sztuki współczesnej znalazło się w kryzysie. Lista problemów jest długa. Wyklucza się reprezentantów sztuk wizualnych z prac nad ustawą nas dotyczącą. Stanowiska dyrektorów ważnych instytucji obsadza się bez konkursów po to, żeby promować osoby lojalne wobec obecnej władzy, chociaż często niekompetentne. Na szczeblu samorządowym tnie się budżety na kulturę, likwiduje krytyczne instytucje, zespoły instytucji nie mają wsparcia ze strony samorządowców w obliczu prawicowej nagonki. Nie można zapominać o tragicznych skutkach pandemii, która powoduje, że osobom zajmującym się sztuką współczesną żyje się szczególnie ciężko, ponieważ nie mają ubezpieczeń społecznych i stałego zatrudnienia. 

Na to wszystko nakłada się atomizacja środowiska sztuk wizualnych. Wbrew prawicowym fantazmatom o lewackim spisku, jest ono luźnym zbiorem konkurujących ze sobą indywidualności, różniących się w swoich wizjach sztuki i społeczeństwa. Ta wielość potrafi być naszą siłą, ale pluralizm, podobnie jak demokracja, sam się nie obroni. Obecny kryzys wymaga utworzenia formalnej reprezentacji środowiska sztuki współczesnej. W tej chwili nie posiadamy silnej organizacji, która mogłaby reprezentować jego interesy (niestety Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej nie posiada formy prawnej). Wydaje się, że nadszedł czas, w którym trzeba uporządkować zarówno nasz status, jak i zadbać o widoczność jako grupy. O tym chcemy dyskutować na spotkaniu „Czy środowisko sztuk wizualnych potrzebuje organizacji?”. 


Serdecznie zapraszamy 
OFSW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz