poniedziałek, 5 lipca 2021

Oświadczenie OFSW w sprawie nieprzedłużenia umowy Hannie Wróblewskiej, dyrektorce Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki przez ministra Glińskiego

Stanowczo sprzeciwiamy się ogłoszonej 5 lipca b.r. decyzji ministra Piotra Glińskiego o nieprzedłużeniu umowy z Hanną Wróblewską, dyrektorką Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Nikt, łącznie z ministrem Glińskim, nie może mieć żadnych wątpliwości co do kompetencji tej wybitnej dyrektorki instytucji sztuki, której erudycja, zdolności menadżerskie, etos państwowca i społeczna wrażliwość są niepodważalne. To za jej kadencji Zachęta umocniła swoją pozycję jako jeden z najważniejszych ośrodków sztuki polskiej i stała się miejscem otwartym, przyciągającym rzesze odwiedzających.

W tym czasie Zachęta stała się też jedną z najważniejszych instytucji wspierających zmagania polskich artystów i artystek o godne warunki artystycznej pracy. Dziewięć lat temu to właśnie Zachęta pomagała w organizacji pierwszego polskiego strajku artystów i artystek. To Hanna Wróblewska podpisała porozumienia, w efekcie których zaczęto wypłacać honoraria za artystyczną pracę. Za to zawsze polskie artystki i artyści będą Hannie Wróblewskiej wdzięczne. Nie zmienią tego arbitralne działania grabarzy polskiej kultury.

Nic zatem dziwnego, że minister Gliński nie podał żadnych merytorycznych podstaw decyzji o nieprzedłużeniu umowy z Hanną Wróblewską – ich po prostu nie ma. Kierują nim inne motywacje niż troska o polską sztukę. Minister Gliński jest zakładnikiem nieposkromionej ambicji swoich zauszników, wynagradzając czołobitną lojalność a nie wiedzę, doświadczenie czy zdolności. Fantasmagorie o wojnach kulturowych są listkiem figowym dla kolesiostwa i nepotyzmu, z którymi partia rządząca rzekomo walczy. Zachęta ma być kolejnym łupem zgrai politruków, którzy swoje niespełnione ambicje stroją w szaty dobrej zmiany.

Jako artystki i artyści, pracownice i pracownicy kultury żądamy powstrzymania orbánizacji polskiej kultury, wycofania się z tej skandalicznej i nieuzasadnionej decyzji oraz przedłużenia Hannie Wróblewskiej dyrektorskiego kontraktu na kolejne siedem lat.

5 lipca 2021
Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

piątek, 2 lipca 2021

Stanowisko OFSW w/s wykluczeń z prac nad ustawą o statusie artysty zawodowego

W ostatnich dniach do OFSW doszły niepokojące informacje związane z pracami nad ustawą o statusie artysty zawodowego. W trakcie trwających „konsultacji”, prowadzonych przy wykluczeniu z nich reprezentacji artystów i artystek zajmujących się sztuką współczesną, podjęło decyzję o wykreśleniu z tzw. listy zawodów artystycznych kuratorów i kuratorek sztuki oraz nieuwzględnianie na niej osób o niej piszących. Trwa skazana na niepowodzenie dyskusja o wykreśleniu z ww. listy artystów i artystek wizualnych oraz interdyscyplinarnych – gdyż w opinii decydentów są to pojęcia nieprecyzyjne.

Tym samym materializują się powszechnie wyrażane obawy wobec projektu ustawy. OFSW wielokrotnie wskazywało na to, że kształt legislacji będzie stwarzał możliwość dyscyplinowania całych grup twórców oraz twórczyń. Przede wszystkim skandalicznym jest, że decyzje o tym, kto i w jaki sposób uprawia sztuki wizualne, podejmuje się wykluczając z dyskusji przedstawicieli i przedstawicielek naszego środowiska.

Około 3 lat temu arbitralną decyzją organizatorów konsultacji ustawy OFSW zostało z nich wykluczone. Fakt ten podważa wiarygodność tego procesu, gdyż środowisko artystów i artystek wizualnych nie posiada obecnie żadnej reprezentacji. Trudno za taką uznać ZPAP, od którego odcina się zdecydowana większość artystów i artystek zajmujących się sztuką współczesną.

Wzywamy środowiska artystyczne do solidarności i wywierania nacisku na ministerstwo oraz organizatorów konsultacji w celu zaprzestania praktyk opartych na wykluczeniu jakichkolwiek środowisk twórczych. Nie miejmy złudzeń, że na wykluczeniu artystów i artystek zajmujących się sztuką współczesną się zakończy. Każde środowisko, które w jakiś sposób wyda się niewygodne, zostanie potraktowane, prędzej czy później, tak samo.


Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej
2 lipca 2021