piątek, 9 grudnia 2011

Wnioski po spotkaniu grupy artystów (i nie tylko) 25 listopada 2011

Potrzeba integracji artystów z różnych środowisk, reprezentujących takie dziedziny jak muzyka, teatr, literatura. Stoją przed nami wspólne wyzwania.
Postulat stworzenie systemu prawnego, uwzględniającego specyfikę zawodu artysty, umożliwiającego artystom pełne uczestnictwo w systemie ubezpieczeń społecznych i emerytalnych, oraz osobnego sposobu naliczania podatku dochodowego dla przedstawicieli wolnych zawodów.
Postulat zmiany organizacji Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej tak, by reprezentowała wyłącznie interesy artystów oraz przedstawicieli wolnych zawodów (zadania Forum w zakresie interesów instytucji przejęli tzw. Obywatele Kultury).
Postulat powołania do życia Państwowego Instytutu Sztuk Wizualnych (na wzór Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej), zajmującego się pozyskiwaniem i dystrybuowaniem środków finansowych na cele twórcze.
Zachęcenie Obywateli Kultury do zapoznania się z sytuacją socjalną twórców i warunkami pracy twórczej oraz lobbowania na rzecz ich poprawy.
Sprzeciw wobec proponowanych zmian w prawie podatkowym dotyczącym umów o dzieło, w szczególności likwidacji 50-procentowego kosztu uzyskania przychodu.

3 komentarze:

 1. Nie przypominam sobie ze spotkania postulatu powołania do życia Państwowego Instytutu Sztuk Wizualnych. Kolejny -po urzędasie od kultury- pośrednik miedzy budżetem a artystą, to chyba nie jest najlepszy postulat, zwłaszcza pochodzący od artysty

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy walczycie o wolność wypowiedzi praktyki twórczej czy o michę? Co winno być priorytetem. O zniszczeniu moich rzezb i akceptującym stosunku do tego wymiaru sprawiedliwości i Sądów III RP wiedzą krytycy, kuratorzy, dyrektorzy fundacji, dziennikarze, obywatele kultury i milczą słowem poprawność polityczna - micha. Rozszerza się krąg poprawnych politycznie badaczy i krytyków sztuki.


  Rozszerza się krąg poprawnych politycznie badaczy i krytyków sztuki.

  http://www.facebook.com/media/set/?set=a.199164883506988.45883.179187632171380&type=1

  Jacek Adamas

  OdpowiedzUsuń
 3. A jeśli nawet o michę, to źle? Rozumiem, że wg Ciebie, Jacku, każda menda na etacie około sztuki ma ją mieć na gwizdek, a artysta ma stare płótna wpier..ać.

  OdpowiedzUsuń