czwartek, 19 stycznia 2012

Oświadczenie Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej

Środowisko artystów i przedstawicieli wolnych zawodów pracujących w kulturze z niepokojem obserwuje propozycje zmian prawa podatkowego, które zawarte zostały w rządowym expose, wygłoszonym przez premiera RP Donalda Tuska. Zmiany te w pierwszej kolejności uderzą w artystów. Artysta z zasady nie jest przedsiębiorcą. Nie pracuje na etacie (po za szkolnictwem artystycznym). Zdecydowana większość artystów podpisuje umowy o dzieło.

Zakładany w dotychczas obowiązującym prawie 50-procentowy koszt uzyskania przychodu nie jest przywilejem ani ulgą – artysta ponosi rzeczywiste koszty związane z wytwarzaniem dzieła sztuki. Rozwiązanie to nie jest idealne, ale w obecnym systemie nie ma żadnych innych możliwości rozliczeń, uwzględniających specyfikę zawodu artysty.

W ostatnich latach, a w szczególności w ostatnim półroczu – podczas prezydencji Polski w Unii Europejskiej, obserwowaliśmy, jak chętnie rząd wykorzystuje dokonania polskich artystów dla budowania wizerunku nowoczesnego państwa. Jest też druga strona medalu – całkowicie pominięcie artystów w obowiązującym systemie prawnym. Zanim rząd zdecyduje się na czynienie oszczędności kosztem twórców, powinien zaproponować inne rozwiązania, w których artyści nie byliby dyskryminowani.

Sprzeciwiamy się oszczędzaniu kosztem twórców!


Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz