czwartek, 12 września 2013

Apel o udział w demonstracji IP - sobota 14 IXZwracamy się do członków i sympatyków Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej o udział w sobotniej demonstracji przeciwko łamaniu praw pracowniczych. Będziemy demonstrować wspólnie z działaczami Inicjatywy Pracowniczej – godz. 12 Nowogrodzka 1/3.

Ponad rok temu podczas strajku artystów bezskutecznie domagaliśmy się włączenia artystów do systemu ubezpieczeń społecznych. Nasz głos spotkał się z lekceważącym milczeniem przedstawicieli rządowych. Dziś związkowcy z Inicjatywy Pracowniczej domagają respektowania elementarnych praw do zrzeszania się, strajku, dostępu do usług publicznych oraz godnych warunków pracy. Jak pokazuje niedawny przykład artystów sprzeciwiających się brakowi jakichkolwiek honorariów podczas realizacji prestiżowych projektów wystawienniczych łączy nas ze związkowcami bardzo dużo.

Prywatyzacja usług publicznych dotyczy nie tylko szpitali i żłobków, coraz częściej te pomysły są wdrażane w publicznych galeriach. Wspólny protest nie ma wymiaru jedynie symbolicznego - dotyczy rzeczy doświadczanych przez nas codziennie.

4 komentarze:

 1. "...Odzyskać galerie, zamknąć urząd miasta!

  Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec próby likwidacji Galerii Miejskiej „Arsenał”.

  Galeria „Arsenał” to również miejsce pracy. Już dziś pracownicy zatrudnieni w sektorze kultury, w tym pracownicy techniczni, pracują często na kontraktach czy śmieciowych umowach. Często nie zarabiają więcej niż 2 tys. zł. Prywatyzowanie/komercjalizowanie placówki to po prostu dalsze przerzucanie kosztów kryzysu budżetu miasta Poznania na pracowników i pracownice, których warunki pracy staną się jeszcze mniej stabilne..."
  http://ozzip.pl/teksty/informacje/wielkopolskie/item/1599-odzyskac-galerie-zamknac-urzad-miasta

  OdpowiedzUsuń
 2. Była idea ale się rozmyła. Walczyć ale o co, gdzie konkrety?? Kurcze - "walczmy, będzie fajnie" to takie tanie. Zmiany są potrzebne, ale jakoś i OFSW stało się tworem anonimowym, brak tchu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OFSW pracuje nad STATUSEM ARTYSTY. Procesy zmian są powolne, gdyż tworzenie prawa wymaga czasu. Obecnie pracujemy nad:
   1/ Przygotowaniem specjalnych zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych i emerytalnych dla artystów. Przeprowadzając np.: szeroki reserge w innych krajach, które takie prawo już wprowadziły.
   2/ Zmianą „przyzwyczajeń” instytucji publicznych w sprawie „honorowego” brania udziału w wystawach przez artystów, czyli brakiem jakichkolwiek honorariów dla nich.
   3/ Oraz przeprowadzimy artystów przez meandry umów, jakie zawierają, aby unikali losu, jaki spotkał Wojciecha Fangora. Do udziału w tej akcji zapraszamy wszystkich artystów.

   Usuń
 3. ad punktu 3 o sprawie Wojciecha Fangora www.obieg.pl/og%C5%82oszeniowy/28967

  OdpowiedzUsuń