Jako Stowarzyszenie Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej solidaryzując się ze środowiskiem literackim w Polsce serdecznie wspieramy postulaty formułowane przez Unię Literacką w sprawie nieakceptowalnych warunków współpracy oferowanych przez wydawnictwa. Będąc stowarzyszeniem, którego członkiniami i członkami są osoby pracujące zawodowo w polu sztuki, kształcące się w tym zakresie oraz aktywnie wspierające środowisko sztuki współczesnej z własnego doświadczenia doskonale rozumiemy skalę zaniedbań i nadużyć, które od co najmniej trzech dekad są codziennością polskiego sektora kultury – niezależnie od medium ekspresji twórczej.
Choć spór, w jaki weszła z wydawnictwem Marginesy Joanna Kuciel-Frydryszak dotyczy sytuacji szczególnej (jako, że autorka może skorzystać z tzw. klauzuli bestsellerowej, która w obliczu sukcesu dopuszcza renegocjację pierwotnie zawartej z wydawcą umowy), tak wierzymy, że w ten sposób opinia publiczna może zwrócić uwagę na realia funkcjonowania literatek i literatów w Polsce, których sytuacja jest tragiczna, niezależnie od wysokości nakładu ich książek czy zdobytych nagród. Przyzwolenie na przemoc ekonomiczną oraz brak transparentności w relacjach z podmiotami dysponującymi majątkowymi prawami autorskimi jest – niestety – symptomem ogólnego stosunku do kultury w Polsce. Sprawa Kuciel-Frydryszak może stać się jednak przełomem – nie tylko w świadomości jej czytelniczek i czytelników czy innych osób piszących, które doskonale wiedzą, że niedopłacony autor wcale nie jest autorem płodnym, tylko wyzyskiwanym. O to właśnie toczy się wspólna walka, w której solidarność ponad polami i mediami jest kluczowa.
Dlatego też solidaryzujemy się z sytuacją osób autorskich z pola literackiego i postulatami reprezentującej je Unii Literackiej. Nie ma naszej zgody na kulturalny wyzysk, niezależnie od dziedziny, w której się on pojawia – ponieważ wciąż jest regułą, a nie wyjątkiem.
– Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej
Warszawa, 23 marca 2025
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz