piątek, 15 maja 2015

Czarna Księga Polskich Artystów

Publikacja Czarna Księga Polskich Artystów służy zdefiniowaniu statusu artystów w Polsce oraz warunków ich pracy twórczej.

Czarna księga polskich artystów, przygotowana przez środowisko skupione wokół Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej, ukazuje sformułowaną z perspektywy samych artystów wizję tego, jak powinna być wspierana sztuka współczesna. Pokazuje również, jak przebiega walka polskich artystów o poprawę ich statusu i jak ten proces wpisuje się w wieloletnie działania artystów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, Kanady czy USA.

Czarna księga pokazuje różnice między popularnym postrzeganiem artysty i aktu twórczego a rzeczywistością, w której tworzą artyści. Opisuje też związki między polityką kulturalną, a problemami zwykłych robotników sztuki – artystów i innych twórców kultury. Rozlicza się z szeregiem mitów towarzyszących pracy twórczej. To swoisty podręcznik, który definiuje, czym jest status artysty, daje artystom do ręki konkretne argumenty do walki o swoje prawa, a politykom i decydentom wiedzę na temat współczesnej kultury.

Artyści od początku transformacji są postawieni w sytuacji bolesnego zawieszenia. Z jednej strony tworzona przez nich sztuka jest przedmiotem prestiżowych prezentacji przygotowywanych z okazji ważnych wydarzeń międzynarodowych (m.in. Polska Prezydencja w UE), z drugiej natomiast, w przeciwieństwie do muzyków czy aktorów, nie mogą liczyć na wynagrodzenia proporcjonalne do koniecznego wkładu pracy. Publikacja przygotowywana przez to środowisko ukazuje wizję samych artystów, tego jak powinna być wspierana sztuka. Ta wizja jaskrawo kontrastuje z tym, co za niezbędne uważają politycy odpowiedzialni za kulturę.

Czarna Księga Polskich Artystów ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej i jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwsze spotkanie promocyjne z towarzyszącą mu dyskusją odbyło się 25 kwietnia w Galerii Silverado w Poznaniu. Kolejne 11 maja w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 15 maja w XS, ul. Narbutta 27A w Warszawie, 16 maja w CSW Kronika w Bytomiu


Czarna Księga Polskich Artystów
Warszawa 2015
Copyright © for this edition by Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2014
Copyright © for individual texts by the authors:
Seventeen Tendencies of the Modulation od Creativity by Gerald Raunig 
Inner Art World Exploitation of Poor Artists by Hans Abbing 
When Everything Became Fluid by Pascal Gielen
Art Versus Work by Julia Bryan-Wilson 
The Misfortunes of the ‚Artistic Critique’ and of Cultural Employment 
by Maurizio Lazzarato 
Glut, Overproduction, Redundancy! by Greg Sholette

Copyright © for the texts describing foreign groups by the following groups:
Precarious Workers Brigade / WAGE / ArtLeaks / Scottish Artists Union / 
Artists’ Union England / ISTM – Ініціатива самозахисту трудящих мистецтва /
Zgromadzenie na Rzecz Kultury na Ukrainie / Haben un Brauchen / UKK Unge Kunstnere og Kunstformidlere

Opieka redakcyjna: Agata Diduszko-Zyglewska
Redakcja: Krzysztof Zadros
Korekta: Justyna Filipczyk

Projekt graficzny, łamanie i zdjęcie na okładce: Katarzyna Błahuta
Druk i oprawa: www.opolgraf.com.pl
Wydanie I
ISBN 978-83-64682-34-6
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
ul. Foksal 16 II p., 00-372 Warszawa

www.krytykapolityczna.pl

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

2 komentarze:

  1. Lektura obowiązkowa. Szczególnie dla początkującej artystki ;-)
    Cieszę się, że artyści polscy dokładają starań, aby ich pozycja na rynku krajowym uległa poprawie. Taka potrzeba narasta z każdym kolejnym rokiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polscy malarze nie mają łatwo. Dobrze, że są miejsca, gdzie szanuje się ich pracę i wspiera twórczość. Chociażby internetowa galeria sztuki http://www.gallerystore.pl/ , gdzie zobaczyć i zakupić można obrazy współczesnych malarzy. Ciekawa inicjatywa, wpisująca się chyba w potrzeby rynku

    OdpowiedzUsuń