środa, 12 maja 2021

List ws Galerii Labirynt do Prezydenta Lublina




Pan Krzysztof Żuk 
Prezydent Miasta Lublina

Szanowny Panie Prezydencie

Jako obywatelska organizacja artystów, artystek, kuratorów, kuratorek, krytyków i krytyczek zajmujących się sztuką współczesną chcemy podkreślić nasze bezwarunkowe poparcie dla Waldemara Tatarczuka, wieloletniego dyrektora Galerii Labirynt w Lublinie. Jednocześnie wyrażamy nasze zaniepokojenie eskalacją politycznie motywowanych ataków na Galerię oraz samego Waldemara Tatarczuka, które odbieramy jako próbę cenzurowania sztuki współczesnej oraz ukrócenia pro-obywatelskiego programu Galerii Labirynt.

Ataki te uznajemy za wyraz niechęci wynikającej z uprzedzeń do sztuki współczesnej, szczególnie zaś do jej prodemokratycznego wymiaru. Pod pieczą Tatarczuka Galeria Labirynt wielokrotnie stawała w obronie demokracji, praw kobiet i osób LGBT, budowała silne, oparte na wzajemnym szacunku, relacje z wschodnimi sąsiadami Polski oraz mniejszościami etnicznymi. Wywołuje to ataki prawicowych mediów i polityków, którym nie w smak są takie wartości, jak tolerancja, wolność słowa, otwartość na innych czy demokracja. W celu uzasadnienia swoich ataków tworzą aurę skandalu, starając się podważyć kompetencje dyrektora Galerii Labirynt.

Ataki te są całkowicie merytorycznie nieuzasadnione. W efekcie konsekwentnie realizowanych przez Waldemara Tatarczuka działań programowych Galeria Labirynt pozostaje jednym z najbardziej znaczących ośrodków sztuki współczesnej w Polsce. To właśnie dzięki Galerii Labirynt miasto Lublin wciąż zajmuje znaczącą pozycję na artystycznej mapie kraju, przyciągając do miasta artystów i artystki światowego formatu. Dodatkowo, Galeria zajmuje się także promocją artystów i artystek pochodzących z regionu, umożliwiając im nierzadko rozpoczęcie pełnoprawnej kariery twórczej.  

Dlatego prosimy Pana Prezydenta o stanowczą obronę niezależności Galerii Labirynt poprzez zapewnienie przejrzystego, merytorycznego konkursu na stanowisko jej dyrektora, który weźmie pod uwagę charakter Galerii jako znaczącego ośrodka sztuki współczesnej, który walczy o jej demokratyczny i równościowy wymiar, a także jest ważnym miejscem na artystycznej mapie regionu. Dlatego w komisji konkursowej powinny zasiadać osoby rozumiejące znaczenie wartości demokratycznych, a przede wszystkim, zdające sobie sprawę z wyzwań stojących przed instytucjami kultury w XXI wieku. Jako Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej deklarujemy gotowość współpracy przy organizacji takiego konkursu.

Z wyrazami szacunku,

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej

Warszawa,



12 maja 2021


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz