Tym samym materializują się powszechnie wyrażane obawy wobec projektu ustawy. OFSW wielokrotnie wskazywało na to, że kształt legislacji będzie stwarzał możliwość dyscyplinowania całych grup twórców oraz twórczyń. Przede wszystkim skandalicznym jest, że decyzje o tym, kto i w jaki sposób uprawia sztuki wizualne, podejmuje się wykluczając z dyskusji przedstawicieli i przedstawicielek naszego środowiska.
Około 3 lat temu arbitralną decyzją organizatorów konsultacji ustawy OFSW zostało z nich wykluczone. Fakt ten podważa wiarygodność tego procesu, gdyż środowisko artystów i artystek wizualnych nie posiada obecnie żadnej reprezentacji. Trudno za taką uznać ZPAP, od którego odcina się zdecydowana większość artystów i artystek zajmujących się sztuką współczesną.
Wzywamy środowiska artystyczne do solidarności i wywierania nacisku na ministerstwo oraz organizatorów konsultacji w celu zaprzestania praktyk opartych na wykluczeniu jakichkolwiek środowisk twórczych. Nie miejmy złudzeń, że na wykluczeniu artystów i artystek zajmujących się sztuką współczesną się zakończy. Każde środowisko, które w jakiś sposób wyda się niewygodne, zostanie potraktowane, prędzej czy później, tak samo.
Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej
2 lipca 2021
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz